Bouquet Club
Klubiedut
Klubituotteet
Edelliset klubiviinit



 

ILMOITUS: Klubiviini 4/08


Tämänkertainen klubiviinimme on Riikka ja Jyrki Sukulan Italian Piemontessa sijaitsevan tilan ensimmäinen viini La Langhetta. Viini on sekoitus alueen perinteisistä Nebbiolo (60 %), Barbera (30 %) ja Dolcetto (10 %) -lajikkeista. Viini on ainutlaatuinen, sillä kyseinen 2006 vuosikerta jäi viimeiseksi: Dolcetto-köynnösten tilalle istutettiin lisää Nebbioloa. Riikan ja Jyrkin ensimmäisen viinin valmistuksessa on toiminut neuvonantajana maineikkaan La Spinettan tilan Giorgio Rivetti, joka tarjosi La Langhetalle myös kypsymispaikan Campé-tarhansa kellareista. Viiniä on kypsytetty 13 kuukautta ranskalaisissa tammitynnyreissä.

Serralunga d’Alban kylässä tuotettu La Langhetta on erityisesti Riikan viini. Nimi tarkoittaa suomeksi langhelaista maalaismuijaa, jollaiseksi Riikalla on – omien sanojensa mukaan – kova pyrkimys. Jyrkikin saanee oman viininsä, kun tilan Il Cuoco Pazzo (hullu kokki) Barolo-viini tulee myyntiin vuonna 2010.

La Langhetta 2006, DOC Langhetta Rosso

Nuoren viinin tuoksu on intensiivisen tummasävytteinen, maanläheinen ja ryhdikkään mausteinen mutta vielä hieman sulkeutunut. Tuoksussa on muun muassa karhunvatukkaa, pippuria, savua ja yrttisyyttä. Maku on sekin nuorekas, hedelmäisen jämäkkä ja voimakas, ja se seuraa aromeiltaan tuoksua. Maussa on lisäksi soraisuutta ja mustia marjoja, kuten mustaherukkaa. Intensiivistä makua jäntevöittää melko terhakka tanniinisuus, joka vielä kuivattaa suuta. Roteva kokonaisuus jättää pitkään maistuvan, savuisen mausteisen jälkivaikutelman.

Viini on vielä kovin nuori, joten suosittelisin varastoimaan sitä usean vuoden ajan. Se monipuolistaa aromikkuutta entisestään ja kesyttää varsin napakkaa tanniinisuutta. Jos haluat nauttia viinin jo nyt, kokeile sen seuraksi riistaa, reilusti punertavaksi jätettyä tummaa lihaa tai kovia, suolaisia juustoja.

linja

Viinilaatikon hinta veroineen on 180 € / 6 pll laatikko.
Tilaukset osoitteessa www.carsin.com (kohdasta "Tilaa Bouquet Club -viinit tästä")

Korostamme että Viini-lehti ei toimi kaupan osapuolena. Bouquet Clubin jäsenille suositeltavien viinien myyjänä toimii S.A.R.L. Carsin Wines -niminen yhtiö Ranskassa. Viinien viimeinen tilauspäivä on 26.9.2008.

 
Langhetta